Geometria v architektúre

Myslím si, že architektúra by bez geometrie neexistovala. Túto skutočnosť si však uvedomovali ľudia ďaleko pred nami. Ľudia odpradávna chceli dosiahnuť istej dokonalosti, a konkrétne v architektúre sa o to pokúšali cez rôzne matematické postupnosti, ktorými chceli vyjadriť istú pravidelnosť a nekonečnosť. Myslím si, že sa im to cez rôzne pytagorejské telesá, postupností a cez útvary ako je napríklad zlatý rez aj podarilo. Výnimkou nie sú ani pôdorysy miest, ktoré vedome vytvárajú 5 alebo viaccípu hviezdu a navodzujú tak mystický dojem vychádzajúci z mnohých legiend pre návštevníkov ale aj obyčajných ľudí, ktorí sa snažia svojim sedliackym rozumom prísť na to, prečo to tak je, a prečo boli dané miesta alebo mestá postavené práve takto. Nechcem sa však v tejto chvíli venovať mystickej architektúre, pretože si myslím, že geometria v architektúre nemusí byť nutne spájaná len s niečím mystickým a nadpozemským. Prednedávnom som veľmi intenzívne uvažoval o návšteve mesta Valencia. Hlavným dôvodom, prečo som tam chcel (a stále veľmi chcem) ísť je takzvané "Mesto vied a umení", špeciálne jeho tri stavby (aj keď celé je to úchvatné), a to teda budova Planetária, ďalej takzvané "Umbraculo" a Oceánografické múzeum. Architektmi celého tohto projektu sú najmä Santiago Calatrava a budovu Oceánografického múzea vytvoril architekt Félix Candela. Takže poďme sa na jednotlivé veci pozrieť trochu očami geometrie.



Na tejto budove planetária je vidno jednak posadnutosť pána architekta ľudským okom, ale tiež aj to, že je tu stredobodom záujmu guľa (prezentovaná ako očná šošovka). Samotný obal vytvára obraz takej mierne natiahnutej a napoly rozseknutej elipsy.
Druhá stavba- Umbraculo je nádherným príkladom rytmického striedania a opakovania sa paraboly dvoch veľkostí. Táto stavba je využívaná ako akási zimná záhrada na poschodí s parkoviskom pre autá a autobusy na prízemí.


Budova, ktorá však tomuto komplexu určuje trend je práve toto Oceánografické múzeum, ktoré je vraj najväčšie v Európe a je dielom fenomenálneho architekta menom Félix Candela. Chlapík venoval takmer celú svoju architektonickú prácu tvorením budov podobných ako je táto. Ide o budovu, ktorá v sebe nesie prvky hyperbolického paraboloidu (sám som tento názov alebo kombináciu doteraz nepočul ale skice autorových výtvorov mi to objasnili 😂). Budova teda vyzerá z takmer každého pohľadu ako kvet a pre mňa je jej dizajn jednoducho spektakulárny.


Zdroje:
 https://www.archdaily.com/496202/ad-classics-los-manantiales-felix-candela
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ciudad_de_las_Artes_y_las_Ciencias


Komentáre

Obľúbené príspevky